sekcje

Co można trenować w Grapplingu Kraków

Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ)

To sztuka walki wywodzącą się z japońskiego ju-jutsu, zapasów w stylu wolnym i judo.
BJJ obejmuje walkę w stójce i zwarciu, jednak największy nacisk kładzie na walkę w parterze, wychodząc z założenia, że większość realnych walk właśnie tam się kończy.  Taktyka walki w BJJ polega na dążeniu w pierwszym etapie do obalenia przeciwnika przez rzut lub ściągnięcia go do parteru w inny sposób, a w drugim etapie na zdominowaniu go w parterze i wykonaniu techniki kończącej – dźwigni bądź duszenia, zmuszającej go do poddania się (w realnej walce możliwe jest też znokautowanie przeciwnika w parterze uderzeniami). BJJ opiera się przede wszystkim na chwytach. W treningu i walce sportowej nie stosuje się żadnych uderzeń. Brazylijskie Jiu-Jitsu można trenować w kimonie (klasyczne BJJ, Gi) lub w spodenkach i koszulce (Submission Fighting, No Gi). Stopnie zaawansowania w BJJ są oznaczane kolorowymi pasami (według stopnia zaawansowania): białym, niebieskim, purpurowym, brązowym i czarnym.

Brazylijskie Jiu-Jitsu swoją ogromną popularność zawdzięcza pierwszym turniejom walk MMA, w których zawodnicy Jiu-Jitsu z Brazylii nie mieli sobie równych, pokonując w parterze przedstawicieli chyba wszystkich istniejących na świecie stylów walki wręcz. Dlatego obecnie BJJ i Submission Fighting należą do podstawowych elementów treningu przekrojowego wszystkich liczących się zawodników MMA.

W klubie Grappling Kraków treningi Jiu-Jitsu są prowadzone w następujących grupach:

Podział w grupach dziecięcych:

Grupy rekreacyjne: dzieci 4-6 lat, dzieci 7-9 lat oraz junior 10-15 lat.

Grupy sportowe: dzieci 7-9 lat oraz junior 10-15 lat.

Podział w grupach młodzieży i dorosłych:

Grupa Intro – osoby rozpoczynające swoją przygodę z Jiu-Jitsu. W grupie tej na początku nie ma podziału na osoby trenujące w Gi lub NoGi. Na zajęcia może przyjść każdy kto ma zamiar rozpocząć swoją przygodę z BJJ.

Grupa Podstawowa – grupa w której trenują osoby z 4-6 miesięcznym stażem treningowym. Grupy Podstawowe są już podzielone na osoby, które ćwiczą w Gi (kimonie) oraz osoby, które trenują bez kimon (spodenki i rashguard). Osoby trenujące w grupie podstawowej mogą już brać udział w rywalizacji sportowej.

Grupa Sportowa – grupa w której trenują osoby z minimum 2 letnim stażem treningowym. Grupy sportowe są również  podzielone na osoby, które ćwiczą w Gi (kimonie) oraz osoby, które trenują bez kimon (spodenki i rashguard). Osoby trenujące w grupie sportowej biorą regularny udział w rywalizacji sportowej.

Mixed Martial Arts (MMA)

Mieszane sztuki walki to dyscyplina sportowa łącząca te elementy sztuk walki, które okazały się skuteczne w turniejach walk „bez reguł”. W formule MMA walka toczy się zarówno w stójce (w dystansie i zwarciu), jak i w parterze. Stosuje się rzuty, ciosy, kopnięcia, dźwignie i duszenia. Zabronione są jedynie techniki stwarzające znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia zawodników (np. gryzienie, zahaczanie palcami ust, uszu). Walki odbywają się na zwykłym ringu bokserskim lub na wielokątnych (najczęściej ośmiokątnych ringach otoczonych siatką, która zapobiega wypadaniu zawodników poza miejsce walki (stąd potoczna nazwa “walki w klatkach”). Zawodnicy muszą używać ochraniaczy na zęby, krocze oraz specjalnych rękawic (umożliwiających chwytanie). Dopuszcza się również stosowanie nagolenników lub ochraniaczy na kolana.

W MMA praktykuje się tzw. trening przekrojowy, przygotowujący zawodnika do walki zarówno w stójce, jak i w parterze czy zwarciu. Największą wagę w taktyce przywiązuje się do umiejętności płynnego przechodzenia między tymi trzema dystansami. Jeśli chodzi o repertuar techniczno-stylistyczny to podstawę treningu MMA stanowi BJJ i Submission
Fighting w parterze oraz boks, kickboxing, Muai Thai i judo w stójce.

W klubie Grappling Kraków treningi Jiu-Jitsu są prowadzone w następujących grupach:

Podział w grupach dziecięcych:

Grupy rekreacyjne: junior 10-15 lat.

Grupy sportowe: junior 10-15 lat.

Podział w grupach młodzieży i dorosłych:

Grupa Intro – osoby rozpoczynające swoją przygodę z MMA. Na zajęcia może przyjść każdy kto ma zamiar rozpocząć swoją przygodę z Mieszanymi Sztukami Walki.

Grupa Podstawowa – grupa w której trenują osoby z 4-6 miesięcznym stażem treningowym. Osoby trenujące w grupie podstawowej mogą już brać udział w rywalizacji sportowej.

Grupa Sportowa – grupa w której trenują osoby z minimum 2 letnim stażem treningowym. Osoby trenujące w grupie sportowej biorą regularny udział w rywalizacji sportowej.

Boks

To jedna z najstarszych znanych w Europie sztuk walki!

Walki na pięści znane były już w starożytnej Grecji i stanowiły jedną z dyscyplin antycznych igrzysk olimpijskich. Przypominały jednak bardziej walki bez reguł toczone na stojąco, bez możliwości kontynuacji w parterze. Boks jako współcześnie znana dyscyplina sportowa swoje początki miał na początku XVIII w. w Anglii.

W klubie Grappling Kraków boks nie jest nauczany jako dyscyplina olimpijska z regułami ringowymi i podziałami na kategorie wagowe, ale jako sztuka walki wręcz na pięści i jako część wszechstronnego treningu MMA.

W klubie Grappling Kraków treningi Boksu są prowadzone grupach dziecięcych, młodzieżowych oraz dla osób dorosłych.

Podział w grupach dziecięcych:

  • Grupy rekreacyjne: junior 10-15 lat.
  • Grupy sportowe: junior 10-15 lat.

Podział w grupach młodzieży i dorosłych:

  • Grupa Intro – osoby rozpoczynające swoją przygodę z boksem. Na zajęcia może przyjść każdy kto ma zamiar rozpocząć swoją przygodę z pięściarstwem.
  • Grupa Podstawowa – grupa, w której trenują osoby z 4-6 miesięcznym stażem treningowym. Osoby trenujące w grupie podstawowej mogą już brać udział w rywalizacji sportowej.
  • Grupa Sportowa – grupa, w której trenują osoby z minimum 2 letnim stażem treningowym. Osoby trenujące w grupie sportowej biorą regularny udział w rywalizacji sportowej.

Kick Boxing / K1

To nowoczesny sport walki wykorzystujący oprócz technik bokserskich również kopnięcia. Powstał w obecnej formie w II poł. XX w. niemal równolegle w USA (pierwotnie jako full contact karate, później stał się znany właśnie jako kickboxing) i w Japonii (jako p

ołączenie karate i boksu tajskiego, później ewoluował w odmianę kickboxingu zwaną K1 – praktykowaną w naszym klubie).

Kickboxing opiera się na kompilacji najprostszych i najskuteczniejszych technik walki wywodzących się głównie z boksu, boksu tajskiego i karate. Walka kickboxerska jest toczona w stójce przy użyciu uderzeń pięściami i kopnięć stopami. W zależności od formuły (np. K1) dopuszczalne bywa też zadawanie ciosów łokciami i kopnięć kolanami.

W klubie Grappling Kraków ćwiczymy K1 jako samodzielną dyscyplinę i jako jeden z głównych elementów wszechstronnego treningu MMA.

Obecnie treningi prowadzone są w jednej grupie, do której mogą uczęszczać wszystkie osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z K1

Judo

Judo to sztuka walki wywodząca się z japońskiego jiu-jitsu, stworzona przez Jigoro Kano, który usunął z tradycyjnego jiu-jitsu elementy niebezpieczne, dzięki czemu dużo łatwiejsze stało się kontaktowe ćwiczenie z partnerem. Judo zawiera cztery rodzaje technik: rzuty, trzymania, dźwignie i duszenia.

Judo to również sport olimpijski ze ściśle określonymi regułami rywalizacji sportowej. Judo ćwiczymy w kimonach (judokach). Stopnie zaawansowania w judo są oznaczane kolorowymi pasami – białym, żółtym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim, brązowym i czarnym (stopień mistrzowski).

Judo to jednak nie tylko sport i sztuka walki, lecz przede wszystkim doskonała dyscyplina harmonijnego rozwoju fizycznego, kształtująca równomiernie wszystkie najważniejsze cechy sprawności fizycznej – zwinność, gibkość, równowagę, szybkość, wytrzymałość i siłę. Dodatkowo regularne treningi judo, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, rozwijają kondycję psychiczną i cechy wolicjonalne – dyscyplinę, obowiązkowość, cierpliwość, wytrwałość i nieustępliwość.

Cross trening / Kettlebell

To zajęcia wzmacniające mięśnie i stawy tym samym zabezpieczając je przed kontuzjami. Poprawiają siłę, wytrzymałości i wydolność tlenową. Zwiększają sprawność ogólną i koordynacje ruchową. Nadają sylwetce większą harmonię i symetrię, poprawiają gibkość i rozciągnięcie ciała. Zajęcia te nie tylko są idealnym uzupełnieniem treningu sztuk walki, ale również świetnie nadają się dla każdego komu znudził się monotonny trening na siłowni.

W naszym klubie zajęcia te są prowadzone w jednej grupie zaawansowania, z dopasowaniem poziomu ćwiczeń do każdego uczestnika

To nie tylko nazwa żeliwnego, kulowego odważnika z rączką, od wieków używanego przez rosyjskich sportowców, ale również nazwa zajęć, które mają na celu wypracowanie maksymalnej, czystej siły jako podstawy praktycznie każdej dyscypliny. Ze względu na zmienny środek ciężkości, odważnik angażuje wszystkie partie mięśniowe wpływając na harmonijny rozwój. Kettle są idealnym uzupełnieniem treningu sportów walki.

W naszym klubie zajęcia te są prowadzone w jednej grupie zaawansowania, z dopasowaniem poziomu ćwiczeń do każdego uczestnika.