Boks, K1, Kick Boxing w Grappling Kraków

Boks, K1, Kick Boxing w Grappling Kraków

 

 

 

Trochę historii

Boks to jedna z najstarszych znanych w Europie sztuk walki. Walki na pięści znane były w starożytnej Grecji i stanowiły jedną z dyscyplin antycznych igrzysk olimpijskich. Przypominały jednak bardziej walki bez reguł toczone na stojąco, bez możliwości kontynuacji w parterze. Boks jako współcześnie znana dyscyplina sportowa swoje początki miał na początku XVIII w. w Anglii.

W klubie Grappling Kraków boks nie jest nauczany jako dyscyplina olimpijska z regułami ringowymi i podziałami na kategorie wagowe, ale jako sztuka walki wręcz na pięści i jako część wszechstronnego treningu MMA. Trenujemy w dwóch grupach:

Kickboxing/K1 jest nowoczesnym sportem walki wykorzystującym oprócz technik bokserskich również kopnięcia. Powstał w obecnej formie w II poł. XX w. niemal równolegle w USA (pierwotnie jako full contact karate, później stał się znany właśnie jako kickboxing) i w Japonii (jako połączenie karate i boksu tajskiego, później ewoluował w odmianę kickboxingu zwaną K1).

Kickboxing opiera się na kompilacji najprostszych i najskuteczniejszych technik walki wywodzących się głównie z boksu, boksu tajskiego i karate. Walka kickboxerska jest toczona w stójce przy użyciu uderzeń pięściami i kopnięć stopami. W zależności od formuły (np. K1) dopuszczalne bywa też zadawanie ciosów łokciami i kopnięć kolanami.

Boks, Kickboxing w Grappling Kraków

W klubie Grappling Kraków ćwiczymy Boks oraz Kickboxing jako samodzielną dyscyplinę i jako jeden z głównych elementów wszechstronnego treningu MMA. Obecnie treningi prowadzone są w następujących grupach:

P1 – grupa podstawowa, osoby rozpoczynające swoją przygodę z treningiem Boksu/Kickboxingu nie mające nic wspólnego z treningami Sportów Walki. Grupa P1 jest zarówno dla Boksu jak i Kickboxingu.

P2 – grupa w której trenują osoby z minimum rocznym stażem treningowym. Ćwiczący z tej grupy mogą już brać udział w sparingach i zawodach amatorskich. Grupa P1 w obecnej chwili występuje tylko dla dyscypliny Boks.

Trenerzy w Grappling Kraków

Klaudiusz Hejmej – Instruktor Boksu, były zawodnik Championa Kraków gdzie rozwijałem swoje umiejętności pod okiem Andrzeja Jagielskiego. Swoją pasję kontynuuje jako trener dzieląc się nabytą wiedzą i doświadczeniem. Jako zawodnik wywalczył srebrny medal na międzynarodowych zawodach o Złotą rękawice oraz złoto w Mistrzostwach Małopolski. Z wykształcenia jest dietetykiem. Klaudiusz w klubie Grappling Kraków prowadzi zajęcia od dwóch lat. Treningi Boksu odbywają się w dwóch grupach. “P1” to grupa naborowa dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Boksem oraz grupa “P2” dla osób z minimum rocznym stażem treningowym. 

Paweł Kotaba – treningi zaczął w październiku 1995 roku pod okiem legendy krakowskiego kickboxingu Andrzeja Firsta. Po jego tragicznej śmierci w 1996 roku Pawła wychowaniem zajął się Tomasz Mamulski obecny trener kadry narodowej K1 i lowkick którego rady do dzisiaj bardzo sobie ceni. Pierwsze szlify instruktorskie rozpoczął w klubie Grappling Kraków i do dnia dzisiejszego prowadzi zajęcia w grupach K1 i Kick Boxingu. 

Paweł oprócz prowadzenia zajęć grupowych indywidualnie współpracuje z naszymi zawodnikami MMA jak Filipem Wolańskim czy Salimem Touahri dbając o ich wyszkolenie stójkowe.


Grafik zajęć Boksu oraz KickBoxingu w klubie Grappling Kraków:

Plan zajęć dostępny w zakładce “Grafik”