Brazylijskie Jiu-Jitsu Gi oraz NoGi w Grappling Kraków

Trochę historia:
 
Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) to sztuka walki wywodzącą się z japońskiego ju-jutsu, zapasów „wszechstylowych” i judo. BJJ obejmuje walkę w stójce i zwarciu, jednak największy nacisk kładzie na walkę w parterze, wychodząc z założenia, że większość realnych walk tam właśnie się kończy.  Taktyka walki w BJJ polega na dążeniu w pierwszym etapie do obalenia przeciwnika przez rzut lub ściągnięcia go do parteru w inny sposób, a w drugim etapie na zdominowaniu go w parterze i wykonaniu techniki kończącej – dźwigni bądź duszenia, zmuszającej go do poddania się (w realnej walce możliwe jest też znokautowanie przeciwnika w parterze uderzeniami). BJJ opiera się przede wszystkim na chwytach. W treningu i walce sportowej nie stosuje się żadnych uderzeń. 
 
Brazylijskie Jiu-Jitsu można trenować w kimonie (klasyczne BJJ, Gi) lub w spodenkach i koszulce (Submission Fighting, No Gi). Stopnie zaawansowania w BJJ są oznaczane kolorowymi pasami – w kolejności: białym, niebieskim, purpurowym, brązowym i czarnym. 
 
Brazylijskie Jiu-Jitsu swoją ogromną popularność zawdzięcza pierwszym turniejom walk MMA, w których zawodnicy Jiu-Jitsu z Brazylii nie mieli sobie równych, pokonując w parterze przedstawicieli chyba wszystkich istniejących na świecie stylów walki wręcz. Dlatego obecnie BJJ i Submission Fighting należą do podstawowych elementów treningu przekrojowego wszystkich liczących się zawodników MMA.
 
 
Różnice pomiędzy BJJ Gi oraz NoGi
 
Treningi BJJ Gi. Strój obowiązujący to kimono/judoga. Podstawową różnicą jest to, że  podczas zajęć można używać kimona/judogi, można łapać za strój oraz używać go do wykonywania technik. Dzięki temu możemy lepiej kontrolować partnera oraz mamy większy asortyment technik.
 
Trening BJJ NoGi. Obowiązujący strój to spodenki i obcisła koszulka zwana rashguard-em. Na zajęciach nie można łapać za strój oraz nie można go wykorzystywać przy wykonywaniu technik. W grupach o dłuższym stażu treningowym można stosować więcej dźwigni na nogi, które w BJJ Gi są zabronione.
 
 
BJJ w Grappling Kraków:
 
W klubie Grappling Kraków treningi BJJ są prowadzone w dwóch grupach zaawansowania: 
P1 – grupa podstawowa, osoby rozpoczynające swoją przygodę z Jiu-Jitsu. 
W grupie tej na początku nie ma podziału na osoby trenujące w kimonie “Gi” lub spodenkach i rashguardzie “No Gi”. Przerabiany materiał jest bardziej uniwersalny a prowadzący zajęcia dostosuje go dla posiadających kimona oraz tych którzy go nie mają. Na zajęcia może przyjść każdy kto ma zamiar rozpocząć swoją przygodę z BJJ. Strój treningowy to kimono lub spodenki z rashguardem ewentualnie dowolny strój sportowy.
 
P2 – grupa w której trenują osoby z minimum rocznym stażem treningowym.
Grupy P2 są już podzielone na osoby, które ćwiczą w kimonie “Gi” oraz osoby, które trenują w spodenkach i rashguardzie “NoGi” W grupach tych stosuje się dużo większy zakres technik specjalistycznych, które są przystosowane do “Gi” lub “NoGi”. Osoby trenujące w grupie P2 mogą już startować w zawodach sportowych.
 
 
Trenerzy w Grappling Kraków:
 
Marcin „Dudu” Dudek – założyciel Klubu Sportowego Grappling Kraków, obecnie jest jego Prezesem. Czarny pas w Brazylijskim Jiu-Jitsu odebrał od Vagnera „Boca” Guimaraesa w 2009 roku. Posiada również czarny pas w Judo. Jest instruktorem jiu-jitsu, samoobrony oraz kulturystyki. Marcin jest jednym z pionierów BJJ w Polsce – interesował się tą dyscypliną zaczynając już pod koniec lat 90 tych, jeszcze jako nieletni zawodnik Judo klubu Wisła Kraków zafascynowany walkami MMA i technikami parterowymi. Sam kolekcjonował medale na turniejach ogólnopolskich oraz międzynarodowych kiedy ta dyscyplina stawiała pierwsze kroki w Polsce. Razem z innymi pionierami organizował pierwsze duże ogólnopolskie turnieje Brazylijskiego Jiu-Jitsu, Submission Fighting oraz Shooto. Cyklicznie organizuje takie zawody jak Polska Liga BJJ oraz Puchar Polski ADCC. Był głównym organizatorem takich imprez międzynarodowych jak: Mistrzostwa Europy ADCC oraz Mistrzostwa Świata w Grapplingu. W roku 2012 został odznaczony brązową gwiazdą FILA za wzorową organizacje Mistrzostw Świata w Grapplingu. W latach 2010-2014 był przewodniczącym komisji Grapplingu przy Polskim Związku Zapaśniczym. Marcin w naszym klubie prowadzi zajęcia Brazylijskiego Jiu-Jitsu No Gi oraz Gi, pomaga w wyszkoleniu parterowym zawodnikom MMA.
 
Wojciech „Karakon” Moskalewicz – Sekretarz Klubu sportowego Grappling Kraków. Czarny pas Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Instruktor Jiu-Jitsu. Treningi BJJ i Judo zaczynał już jako młody chłopak, pod okiem swojego starszego brata Michała Moskalewicza (jednego z założycieli Grapplingu Kraków) oraz Marcina Dudka. Jest v-ce Mistrzem Świata oraz Mistrzem Europy w Grapplingu Gi z 2011 roku. Specjalizuje się w treningu w kimonie, jest też odpowiedzialny za wyszkolenie techniczne naszej filii w Bochni. Wojtek obecnie ma przerwę w prowadzeniu zajęć a do klubu wróci z początkiem przyszłego roku.
 
Irena Preiss – Czarny pasa BJJ, jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek Brazylijskiego Jiu-Jitsu w naszym kraju. Studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, propagatorka zdrowego stylu życia. Jej największe osiągnieca sportowe to Mistrzostwo Świata w Grapplingu GI, kilkukrotne Mistrzostwo Europy w Grapplingu GI oraz NO GI, V-ce Mistrzostwo Europy w Brazylijskim Jiu Jitsu oraz srebrny medal Olimpiady Sportów Walki z Pekinu. Irena swoją pasję do sportów walki realizuje również jako sędzia międzynarodowy Brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz sędzia w największej federacji MMA w Europie –  KSW. W klubie Grappling Kraków oprócz zajęcia z dziećmi prowadzi zajęcia Brazylijskiego Jiu-Jitsu z dorosłymi w grupach P1 i P2.
 
Rafał „Spinki” Lasota – Brązowy pas Brazylijskiego Jiu-Jitsu, zawodnik MMA z rekordem 5-4, prowadzi treningi MMA dla grup P1 oraz P2. Jest multimedalistą krajowych imprez Brazylijskiego Jiu-Jitsu, Submission Fighting oraz Grapplingu. Zdobył v-ce mistrzostwo Europy BJJ w 2007 roku. Jest jednym z najbardziej utytułowanych i doświadczonych zawodników w naszym klubie. Spinki swoją przygodę ze sportami chwytanymi i MMA rozpoczął dość późno, ale w okresie około trzech lat przebił się do czołówki Polski i wciąż zdobywa medale na najważniejszych imprezach chwytanych w naszym kraju. Rafał oprócz zajęć MMA prowadzi treningi BJJ NoGi.
 
Arkadiusz Klasa – Brązowy pas Brazylijskiego Jiu-Jitsu, wielokrotny mistrz Polski w BJJ Gi i No Gi. Jego ważniejsze sukcesy to: brązowy medal Mistrzostw Świata w Grapplingu, brązowy medal Mistrzostw Europy w Grapplingu, brązowy medal Paris Open Jujitsu Ne-Waza. Instruktor Jiu-Jitsu oraz Samoobrony, Instruktor CBK Polska HardStyle Pavla Tsatsouline”a. Arek jest również założycielem i głównym trener Grappling Brzesko oraz założycielem i głównym trener Centrum Kettlebell Bochnia. W Grapplingu Kraków Arek prowadzi zajęcia BJJ Gi oraz Kettlebell
Grafik zajęć Brazylijskiego Jiu-Jitsu Gi i No Gi w klubie Grappling Kraków:
 
Plan zajęć dotyczy lokalizacji przy ul. Czarnogórskiej 14. Grafik lokalizacja przy ul. Opolskiej udostępnimy niebawem.
 
PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekSobota
BJJ ZapasyBJJ ZapasySparingi
grupa P2dla grupy BJJ i MMA P2grupa P2dla grupy BJJ i MMA P2BJJ Gi, NoGi
18:00 – 19:0018:00 – 19:0018:00 – 19:0018:00 – 19:0010:00 – 12:00
IrenaŁukaszArekŁukasz
JudoBJJ NoGiSparingiBJJ NoGiBJJ
rzuty pod BJJ dla P1 i P2grupa P2grupy BJJ Gi oraz NoGigrupa P2grupa P1 i P2
19:00 – 20:0019:00 – 20:0019:00 – 20:0019:00 – 20:0019:00 – 20:00
AniaMarcinMarcinMarcinIrena
BJJBJJ
grupa P1grupa P1
19:00 – 20:0019:00 – 20:00
MarcinMarcin
BJJBJJBJJBJJ
grupa P1grupa P2grupa P1grupa P2
21:00 – 22:0020:00 – 21:0021:00 – 22:0020:00 – 21:00
IrenaMarcinIrenaMarcin