Brazylijskie Jiu-Jitsu Gi oraz NoGi w Grappling Kraków

Brazylijskie Jiu-Jitsu Gi oraz NoGi w Grappling Kraków

Trochę historia:
 
Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) to sztuka walki wywodzącą się z japońskiego ju-jutsu, zapasów „wszechstylowych” i judo. BJJ obejmuje walkę w stójce i zwarciu, jednak największy nacisk kładzie na walkę w parterze, wychodząc z założenia, że większość realnych walk tam właśnie się kończy.  Taktyka walki w BJJ polega na dążeniu w pierwszym etapie do obalenia przeciwnika przez rzut lub ściągnięcia go do parteru w inny sposób, a w drugim etapie na zdominowaniu go w parterze i wykonaniu techniki kończącej – dźwigni bądź duszenia, zmuszającej go do poddania się (w realnej walce możliwe jest też znokautowanie przeciwnika w parterze uderzeniami). BJJ opiera się przede wszystkim na chwytach. W treningu i walce sportowej nie stosuje się żadnych uderzeń. 
 
Brazylijskie Jiu-Jitsu można trenować w kimonie (klasyczne BJJ, Gi) lub w spodenkach i koszulce (Submission Fighting, No Gi). Stopnie zaawansowania w BJJ są oznaczane kolorowymi pasami – w kolejności: białym, niebieskim, purpurowym, brązowym i czarnym. 
 
Brazylijskie Jiu-Jitsu swoją ogromną popularność zawdzięcza pierwszym turniejom walk MMA, w których zawodnicy Jiu-Jitsu z Brazylii nie mieli sobie równych, pokonując w parterze przedstawicieli chyba wszystkich istniejących na świecie stylów walki wręcz. Dlatego obecnie BJJ i Submission Fighting należą do podstawowych elementów treningu przekrojowego wszystkich liczących się zawodników MMA.
 
 
Różnice pomiędzy BJJ Gi oraz NoGi
 
Treningi BJJ Gi. Strój obowiązujący to kimono/judoga. Podstawową różnicą jest to, że  podczas zajęć można używać kimona/judogi, można łapać za strój oraz używać go do wykonywania technik. Dzięki temu możemy lepiej kontrolować partnera oraz mamy większy asortyment technik.
 
Trening BJJ NoGi. Obowiązujący strój to spodenki i obcisła koszulka zwana rashguard-em. Na zajęciach nie można łapać za strój oraz nie można go wykorzystywać przy wykonywaniu technik. W grupach o dłuższym stażu treningowym można stosować więcej dźwigni na nogi, które w BJJ Gi są zabronione.
 
 
BJJ w Grappling Kraków:
 
W klubie Grappling Kraków treningi BJJ są prowadzone w dwóch grupach zaawansowania: 
P1 – grupa podstawowa, osoby rozpoczynające swoją przygodę z Jiu-Jitsu. 
W grupie tej na początku nie ma podziału na osoby trenujące w kimonie “Gi” lub spodenkach i rashguardzie “No Gi”. Przerabiany materiał jest bardziej uniwersalny a prowadzący zajęcia dostosuje go dla posiadających kimona oraz tych którzy go nie mają. Na zajęcia może przyjść każdy kto ma zamiar rozpocząć swoją przygodę z BJJ. Strój treningowy to kimono lub spodenki z rashguardem ewentualnie dowolny strój sportowy.
 
P2 – grupa w której trenują osoby z minimum rocznym stażem treningowym.
Grupy P2 są już podzielone na osoby, które ćwiczą w kimonie “Gi” oraz osoby, które trenują w spodenkach i rashguardzie “NoGi” W grupach tych stosuje się dużo większy zakres technik specjalistycznych, które są przystosowane do “Gi” lub “NoGi”. Osoby trenujące w grupie P2 mogą już startować w zawodach sportowych.
 
 
Trenerzy w Grappling Kraków:
 
Marcin „Dudu” Dudek – założyciel Klubu Sportowego Grappling Kraków, obecnie jest jego Prezesem. Czarny pas w Brazylijskim Jiu-Jitsu odebrał od Vagnera „Boca” Guimaraesa w 2009 roku. Posiada również czarny pas w Judo. Jest instruktorem jiu-jitsu, samoobrony oraz kulturystyki. Marcin jest jednym z pionierów BJJ w Polsce – interesował się tą dyscypliną zaczynając już pod koniec lat 90 tych, jeszcze jako nieletni zawodnik Judo klubu Wisła Kraków zafascynowany walkami MMA i technikami parterowymi. Sam kolekcjonował medale na turniejach ogólnopolskich oraz międzynarodowych kiedy ta dyscyplina stawiała pierwsze kroki w Polsce. Razem z innymi pionierami organizował pierwsze duże ogólnopolskie turnieje Brazylijskiego Jiu-Jitsu, Submission Fighting oraz Shooto. Cyklicznie organizuje takie zawody jak Polska Liga BJJ oraz Puchar Polski ADCC. Był głównym organizatorem takich imprez międzynarodowych jak: Mistrzostwa Europy ADCC oraz Mistrzostwa Świata w Grapplingu. W roku 2012 został odznaczony brązową gwiazdą FILA za wzorową organizacje Mistrzostw Świata w Grapplingu. W latach 2010-2014 był przewodniczącym komisji Grapplingu przy Polskim Związku Zapaśniczym. Marcin w naszym klubie prowadzi zajęcia Brazylijskiego Jiu-Jitsu No Gi oraz Gi, pomaga w wyszkoleniu parterowym zawodnikom MMA.
 
Wojciech „Karakon” Moskalewicz – Sekretarz Klubu sportowego Grappling Kraków. Czarny pas Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Instruktor Jiu-Jitsu. Treningi BJJ i Judo zaczynał już jako młody chłopak, pod okiem swojego starszego brata Michała Moskalewicza (jednego z założycieli Grapplingu Kraków) oraz Marcina Dudka. Jest v-ce Mistrzem Świata oraz Mistrzem Europy w Grapplingu Gi z 2011 roku. Specjalizuje się w treningu w kimonie, jest też odpowiedzialny za wyszkolenie techniczne naszej filii w Bochni. Wojtek obecnie ma przerwę w prowadzeniu zajęć a do klubu wróci z początkiem przyszłego roku.
 
Irena Preiss – Czarny pasa BJJ, jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek Brazylijskiego Jiu-Jitsu w naszym kraju. Studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, propagatorka zdrowego stylu życia. Jej największe osiągnieca sportowe to Mistrzostwo Świata w Grapplingu GI, kilkukrotne Mistrzostwo Europy w Grapplingu GI oraz NO GI, V-ce Mistrzostwo Europy w Brazylijskim Jiu Jitsu oraz srebrny medal Olimpiady Sportów Walki z Pekinu. Irena swoją pasję do sportów walki realizuje również jako sędzia międzynarodowy Brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz sędzia w największej federacji MMA w Europie –  KSW. W klubie Grappling Kraków oprócz zajęcia z dziećmi prowadzi zajęcia Brazylijskiego Jiu-Jitsu z dorosłymi w grupach P1 i P2.
 
Rafał „Spinki” Lasota – Brązowy pas Brazylijskiego Jiu-Jitsu, zawodnik MMA z rekordem 5-4, prowadzi treningi MMA dla grup P1 oraz P2. Jest multimedalistą krajowych imprez Brazylijskiego Jiu-Jitsu, Submission Fighting oraz Grapplingu. Zdobył v-ce mistrzostwo Europy BJJ w 2007 roku. Jest jednym z najbardziej utytułowanych i doświadczonych zawodników w naszym klubie. Spinki swoją przygodę ze sportami chwytanymi i MMA rozpoczął dość późno, ale w okresie około trzech lat przebił się do czołówki Polski i wciąż zdobywa medale na najważniejszych imprezach chwytanych w naszym kraju. Rafał oprócz zajęć MMA prowadzi treningi BJJ NoGi.
 
Arkadiusz Klasa – Brązowy pas Brazylijskiego Jiu-Jitsu, wielokrotny mistrz Polski w BJJ Gi i No Gi. Jego ważniejsze sukcesy to: brązowy medal Mistrzostw Świata w Grapplingu, brązowy medal Mistrzostw Europy w Grapplingu, brązowy medal Paris Open Jujitsu Ne-Waza. Instruktor Jiu-Jitsu oraz Samoobrony, Instruktor CBK Polska HardStyle Pavla Tsatsouline”a. Arek jest również założycielem i głównym trener Grappling Brzesko oraz założycielem i głównym trener Centrum Kettlebell Bochnia. W Grapplingu Kraków Arek prowadzi zajęcia BJJ Gi oraz Kettlebell
Grafik zajęć Brazylijskiego Jiu-Jitsu Gi i No Gi w klubie Grappling Kraków:
 
Plan zajęć dotyczy lokalizacji przy ul. Czarnogórskiej 14. Grafik lokalizacja przy ul. Opolskiej udostępnimy niebawem.
 
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
BJJ Zapasy BJJ Zapasy Sparingi
grupa P2 dla grupy BJJ i MMA P2 grupa P2 dla grupy BJJ i MMA P2 BJJ Gi, NoGi
18:00 – 19:00 18:00 – 19:00 18:00 – 19:00 18:00 – 19:00 10:00 – 12:00
Irena Łukasz Arek Łukasz
Judo BJJ NoGi Sparingi BJJ NoGi BJJ
rzuty pod BJJ dla P1 i P2 grupa P2 grupy BJJ Gi oraz NoGi grupa P2 grupa P1 i P2
19:00 – 20:00 19:00 – 20:00 19:00 – 20:00 19:00 – 20:00 19:00 – 20:00
Ania Marcin Marcin Marcin Irena
BJJ BJJ
grupa P1 grupa P1
19:00 – 20:00 19:00 – 20:00
Marcin Marcin
BJJ BJJ BJJ BJJ
grupa P1 grupa P2 grupa P1 grupa P2
21:00 – 22:00 20:00 – 21:00 21:00 – 22:00 20:00 – 21:00
Irena Marcin Irena Marcin