Brazylijskie Jiu-Jitsu w Grappling Kraków

Brazylijskie Jiu-Jitsu w Grappling Kraków

Brazylijskie Jiu-Jitsu, BJJ w Grappling Kraków:

 

W klubie Grappling Kraków treningi BJJ są prowadzone w trzech grupach zaawansowania:

P1
– grupa podstawowa, osoby rozpoczynające swoją przygodę z Jiu-Jitsu.
W grupie tej na początku nie ma podziału na osoby trenujące w kimonie “Gi” lub spodenkach i rashguardzie “No Gi”. Przerabiany materiał jest bardziej uniwersalny a prowadzący zajęcia dostosuje go dla posiadających kimona oraz tych którzy go nie mają. Na zajęcia może przyjść każdy kto ma zamiar rozpocząć swoją przygodę z BJJ. Strój treningowy to kimono lub spodenki z rashguardem ewentualnie dowolny strój sportowy.

P2, P3
– grupy w których trenują osoby z minimum rocznym stażem treningowym.
Grupy są już podzielone na osoby, które ćwiczą w kimonie “Gi” oraz osoby, które trenują w spodenkach i rashguardzie “NoGi” W grupach tych stosuje się dużo większy zakres technik specjalistycznych, które są przystosowane do “Gi” lub “NoGi”. Osoby trenujące w grupach P2 i P3 mogą już startować w zawodach sportowych.
 
Grafik zajęć Brazylijskiego Jiu-Jitsu Gi i No Gi w klubie Grappling Kraków:
 

Trochę historii:
Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) to sztuka walki wywodzącą się z japońskiego ju-jutsu, zapasów „wszechstylowych” i judo. BJJ obejmuje walkę w stójce i zwarciu, jednak największy nacisk kładzie na walkę w parterze, wychodząc z założenia, że większość realnych walk tam właśnie się kończy.  Taktyka walki w BJJ polega na dążeniu w pierwszym etapie do obalenia przeciwnika przez rzut lub ściągnięcia go do parteru w inny sposób, a w drugim etapie na zdominowaniu go w parterze i wykonaniu techniki kończącej – dźwigni bądź duszenia, zmuszającej go do poddania się (w realnej walce możliwe jest też znokautowanie przeciwnika w parterze uderzeniami). BJJ opiera się przede wszystkim na chwytach. W treningu i walce sportowej nie stosuje się żadnych uderzeń.
Brazylijskie Jiu-Jitsu można trenować w kimonie (klasyczne BJJ, Gi) lub w spodenkach i koszulce (Submission Fighting, No Gi). Stopnie zaawansowania w BJJ są oznaczane kolorowymi pasami – w kolejności: białym, niebieskim, purpurowym, brązowym i czarnym.
Brazylijskie Jiu-Jitsu swoją ogromną popularność zawdzięcza pierwszym turniejom walk MMA, w których zawodnicy Jiu-Jitsu z Brazylii nie mieli sobie równych, pokonując w parterze przedstawicieli chyba wszystkich istniejących na świecie stylów walki wręcz. Dlatego obecnie BJJ i Submission Fighting należą do podstawowych elementów treningu przekrojowego wszystkich liczących się zawodników MMA.

Różnice pomiędzy BJJ Gi oraz NoGi

Treningi BJJ Gi. Strój obowiązujący to kimono/judoga. Podstawową różnicą jest to, że  podczas zajęć można używać kimona/judogi, można łapać za strój oraz używać go do wykonywania technik. Dzięki temu możemy lepiej kontrolować partnera oraz mamy większy asortyment technik.Trening BJJ NoGi. Obowiązujący strój to spodenki i obcisła koszulka zwana rashguard-em. Na zajęciach nie można łapać za strój oraz nie można go wykorzystywać przy wykonywaniu technik. W grupach o dłuższym stażu treningowym można stosować więcej dźwigni na nogi, które w BJJ Gi są zabronione.